Felt United Lietuva. 2009 spalio 3 dieną 16:00 valandą Molėtų Etnokosmologijos muziejuje.

Jungtinės Tautos 2009 metus paskelbė Tarptautiniais Natūralių Pluoštų metais. Būtent šiais natūralių pluoštų metais pirmą kartą pasaulyje bus švenčiama Tarptautinė Veltinio diena – spalio 3-ioji, kurios metu visame pasaulyje bus vykdomas projektas „Felt United“. Šis projektas įtrauktas į oficialių JTO Tarptautinių Natūralių Pluoštų kampanijos renginių sąrašą.
Veltinis – seniausia, archajiškiausia ir viena iš ekologiškiausių tekstilės rūšių tiek savo tekstiliniais komponentais, tiek technika. Veltinis – tiek amatas, tiek menas, kurį spalio 3 dieną veltininkai visame pasaulyje stengsis atskleisti plačiąjai visuomenei. 2009-ųjų pirmosios Tarptautinės Veltinio dienos spalvos – geltona, oranžinė, raudona spinduliuos visame pasaulyje rengiamuose Veltinio dienos renginiuose, instaliacijose ar akcijose. Veltinio dienos projektai, patvirtinti Felt United iniciatorių tinklapyje, vyks daugelyje pasaulio šalių, tarp kurių – ir Lietuva (visų šiame projekte dalyvaujančių šalių vykdomi veltinio projektai „Felt United“ iniciatorių bus jungiami į vieną fotoreportažinį pristatymą, kuris pasaulinės žiniasklaidos bei virtualios erdvės pagalba ir toliau pristatys bei propaguos vieną seniausių tekstilės rūšių žemėje).

Įsiliedamos į pasaulinę Veltinio dienos šventę Lietuvos veltininkės – Viltė Kazlauskaitė, Inga Samušienė, Jurgita Migonienė, Daiva Morozova, Donata Dumčiuvienė, Kristina Bajorienė, Ramunė Toleikytė, Vaida Petreikienė, Aurelija Masiulionytė ir Renata Kraus, ieškojo to, kas ne tik atskleistų veltinio grožį, jo meninę ar amatinę išraišką plačiajai Lietuvos bei viso pasaulio visuomenei, bet tuo pačiu išsiskirtų lietuvišku unikalumu, siektų senąsias baltiškas mūsų tautos šaknis.

„Felt United“ projekto spalvos – geltona-oranžinė-raudona kužda apie šilumą, ugnį, liepsną, saulę, visus dangaus šviesulius, o 2009-ieji taip pat paskelbti Astronomijos metais, taigi veltininkių akys nukrypo į dangų. Siekdamos prikelti iš šimtmečių užmaršties bei propaguoti baltiškas visatos suvokimo žinias „Felt United“ projekto objektu jos pasirinko etnoastronomo Jono Vaškūno rekonstruotą baltiškąjį Zodiaką. Zodiako ženklų zoomorfinė prigimtis archajiškame mitologiniame mąstyme – savotiškas kodas, padedantis žmogui suvokti save ir savo santykį su jį supančiu pasauliu.

Veltinio instaliacija sudaryta iš 12-os baltiškų Zodiako ženklų bei per juos keliaujančios Saulės simbolio. Instaliacijos vieta – Molėtų Etnokosmologijos muziejaus stiklinis apžvalgos skliautas, kuriame išdėstyti baltiškieji Zodiako ženklai bei spindinti Saulė – simbolinė, skleidžianti baltiškąjį suvokimą šiuolaikiniame pasaulyje, atnaujinanti sąsajas su protėvių baltų turėtomis žiniomis bei atverianti veltinio grožį, įkūnytą į baltiškuosius simbolius, ne tik Lietuvos, pasaulio visuomenei, bet ir visai pro stiklinį Etnokosmologijos muziejaus skliautą atsiveriančiai Visatai.

Ekspozicijos pristatymas vyks 2009 spalio 3 dieną 16:00 valandą Molėtų Etnokosmologijos muziejuje.

Norinčius dalyvauti pristatyme prašome registruotis el. paštu: inga@surf.lt


Už pagalbą rengiantis parodai dėkojame Daivai ir Jonui Vaiškūnams

3 thoughts on “Felt United Lietuva. 2009 spalio 3 dieną 16:00 valandą Molėtų Etnokosmologijos muziejuje.

  1. Sainara Reply

    nieko sau projektas 🙂 su tokiu pristatymų veltinio kartelę iškelsit labai aukštam lygy. Labai smagi idėja, ir labai smagu kad tokie meistrai dalyvauja. Tikiuosi kad tikrai bus pristatymas šitos šventės virtualioj erdvėj? 🙂 Labai lauksim!

  2. Anonymous Reply

    Vajėėėė, kaip norėčiau nulėkti;-)<br /><br />Sėkmės visoms!Brūkšniukas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *